Головна - Цілющі трави
  Конспект уроку на тему «Види коренів і типи кореневих систем. Урок біології "Корінь. Види коренів. Типи кореневих систем"

Тема урока:   «Органи квіткових рослин. Коріння ».

Мета уроку:  знайомство учнів з органами квіткових рослин. Вивчення будови кореня.

Завдання уроку:

освітня:  сформувати поняття - коренева система, головний корінь, бічні корені, додаткові корені, мочковатая і стрижнева коренева системи, кореневої чохлик, кореневі волоски, верхівка кореня. познайомити з особливостями будови і функціями кореня, будовою і освіту кореневих систем.

розвиваюча:  продовжити формування екологічного мислення, розвиток умінь порівнювати, зіставляти узагальнювати; навичок роботи з біологічними термінами, підручником. Розвиток творчого мислення та монологічного мовлення.

виховна:  співробітництво в ході практичної роботи. Формування навичок грамотного виконання і оформлення лабораторних робіт.

Тип урокукомбінований

устаткування:

Демонстраційне - кімнатні рослини, таблиця "Будова кореня", таблиця "Типи кореневих систем", комп'ютер, екран.

Лабораторне - проростки квасолі, гороху, гарбуза з розвиненими країнами (на кожен стіл), цибулини з корінням, гербарій "Типи кореневих систем"

Технічні засоби: комп'ютер, мультимедиапроектор, екран.

Хід уроку.

I Організаційний момент.

II. Контроль знань учнів

(Усне опитування домашнього завдання).

    Що називається тканиною?

учень:Група клітин подібних за будовою, розмірами і виконуваних функцій, називається тканиною.

    Які тканини тварин ви знаєте?

учень:  нервова, сполучна, епітеліальна, м'язова тканини.

    Назвіть особливості будови епітеліальної тканини?

учень:  клітини епітеліальної тканини щільно прилягають один до одного, а міжклітинний речовина майже відсутня.

    Які види сполучної тканини вам відомі?

учень:Розрізняють кісткову, жирову, хрящову тканини, кров та інші.

    Як влаштована нервова тканина?

учень:Нервова тканина складається з нейронів і дрібних клітин-супутників.

    Чим з'єднані між собою клітини тканини?

учень:Клітини тканин з'єднані між собою міжклітинних речовиною.

III. Вивчення нового матеріалу:

Учитель: Ребята, відкрийте зошити і запишіть тему уроку (слайд № 1)

«Органи квіткових рослин. коріння »

Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з будовою органів квіткових рослин. Вивчимо будова кореня. Виконаємо лабораторну роботу.

1. Фронтальна бесіда з учнями, з питання про будову квіткових рослин.

учитель:  хлопці, тема нашого уроку «Органи квіткових рослин».

Яке поняття в темі уроку для вас нове?

ученьОргани.

учитель: Як ви думаєте, що таке орган?

учень:  Це частина рослини.

учительВідкрийте стр. 38 підручника і знайдіть визначення поняттю «орган». Зачитайте його.

Учні: Орган - це частина тіла, що має певну будову, форму, розташування в організмі і виконує певні функції.

учитель: Запишіть це визначення в зошит (слайд № 2)

учитель: А як ви думаєте, з яких органів складається квіткові рослини? Щоб відповісти на це питання, давайте розглянемо рослини.

У вас на партах знаходяться рослини. Розгляньте їх уважно і дайте відповідь, які органи ви бачите.

учень:  Корінь, стебло, лист, квітка, плід.

Учітель: замалюйте рослина в зошит і підпишіть назву органів (слайд № 3)

Учитель: Органи квіткової рослини, будучи різними за будовою і виконуваних функцій, забезпечують життєдіяльність всього організму, як єдиного цілого.

учитель:  Хлопці, послухайте вірш і визначте, про якому органі рослини піде мова:

Ми в букет зібрали маки спекотні,

Багато незабудок блакитних,

А потім квітів нам стало шкода.

Знову в землю закопали їх.

Тільки нічого не виходить:

Від будь-якого вітерцю гойдаються!

Чому обсипалися і в'януть?

Без чого рости вони не стануть?

учні:  без кореня.

учитель:  Підземна частина рослини називається коренем. Це осьовий орган вищої рослини (на відміну від втечі на корені ніколи не виникає листя).

учитель: Хлопці, зверніть увагу на корінь. Як ви думаєте, яку роботу виконують коріння?

учень:  утримує рослину в грунті; забезпечує поглинання води з розчиненими в ній мінеральними речовинами (слайд № 4)

учитель:Коли дме сильний вітер, спробуйте утримати за ручку парасольку. Важко! Яка ж сила потрібна, щоб дуб або липу з товстими стовбурами і гілками утримати на місці при вітрі або урагані? Сила могутнього велетня! Цією силою володіють коріння. Немов сталеві канати натягнуті вони на всі боки і тримають рослина. Коріння дуже міцні. Спробуйте розірвати тонкий корінець. Нелегко це зробити! Але ж коренів у кожної рослини дуже багато і йдуть вони далеко вглиб і вшир. Все коріння рослини утворюють кореневу систему. (Слайд 4)

До складу кореневої системи входять коріння різної морфологічної природи: головний, бічні і додаткові. Головний корінь розвивається з корінця зародка. Протягом життя від головного кореня відходять бічні корені, приблизно подібні між собою за будовою. (Слайд №5)

придаткових корінь

бічні корені

головний корінь


До складу кореневої системи входять також додаткові корені, що розвиваються з підстави втечі, вони теж можуть давати бічні корені. Якщо головний корінь розвинений більше за інших, то таку кореневу систему називають стрижневий (КУЛЬБАБА, БЕРЕЗА, КВАСОЛЯ, МОРКОВЬ) - слайд № 6. Якщо коренева система представлена ​​підрядними і бічними корінням, а головний корінь не виділяється, то її називають мочковатой (ЛУК, ПШЕНИЦЯ , ТЮЛЬПАН) - слайд №7.

Коріння росте протягом усього життя рослини. Зростання кореня здійснюється за допомогою розподілу і розтягування клітин, що знаходяться на верхівці (кінчику) кореня. Все коріння наростають верхівкою. Зростання кореня завжди спрямований вниз. У цьому виражається чутливість рослини до земному тяжінню. Таке явище отримало назву геотропізм - "тяга, поворот до землі". Поворот кореня в сторону потрібних йому мінеральних речовин називається Хемотропізмом.

Фіз. хвилинка .

Закріплення вивченого матеріалу.

Здійснюється у вигляді невеликого тестування за варіантами і спрямована на контроль над виконанням дій виконавчого етапу і оцінку засвоєння знань учнів по темі уроку на репродуктивному рівні.

Перевіряються знання і розуміння вивченого на уроці.

1 варіант.

1.Решіте, правильно чи неправильно те чи інше твердження. Випишіть номери правильних тверджень.

2. Припиніть пропозиції.

2. Припиніть пропозиції.

2 варіант.

2. Припиніть пропозиції.

2. Кінчик кореня покритий ....

Потім учитель збирає тести. Кожен учень отримує індивідуальну оцінку. Учитель перевіряє тести і повідомляє оцінки на наступному уроці, пояснює помилки і коригує знання учнів.

3. Виконання Лабораторної роботи.

учитель: Хлопці, у вас на партах лежить інструкція до виконання лабораторної роботи.

Користуючись інструкцією, виконайте роботу.

мета: Дослідити будову і розвиток стрижневих і мочковатих кореневих систем.

устаткування: Проростки насіння квасолі, гороху, гербарії рослин зі стрижневою і мочковатой кореневими системами, цибулини з корінням.

Завдання.

учитель: Які типи кореневих систем зустрічаються у квіткових рослин? відповідь учнів: Розрізняють мочкувате і стрижневі кореневі системи.

учитель:  Ми визначили, яке зовнішнє будова мають коріння, але якого ж їх внутрішнє, клітинну будову. Звернемося до малюнка на сторінці 38-39 підручника і розглянемо поздовжній зріз кореня.

Кінчик кореня покритий кореневим чехликом, він захищає клітини зони поділу від механічних пошкоджень.

Зона всмоктування, складається з клітин, які утворюють кореневі волоски. Як ви думаєте, для чого вони призначені?

учні: Для всмоктування води і мінеральних речовин.

учитель: В центрі кореня розташовані тканини деревини, по якій пересуваються вода з розчиненими в ній речовинами і луб, за яким переміщуються органічні речовини.

учитель:  А які ж видозміни коренів розрізняють? Щоб відповісти на це питання звернемося до малюнків на екрані (слайд №. 8)

Коренеплід, кореневі бульби, коріння - підпірки, коріння - причеплення і т.д. Розрізняють велику різноманітність видозмін коренів, але всі вони мають подібну будову.

Закріплення.

Самостійна робота учнів

(Робота з інструкцією, заповнення таблиці)

Перевірка виконаної роботи по готовому зразку - на екрані (слайд № 9).

Схема будови кореня

зони кореня

Назва тканин

зона проведення

зона всмоктування

зона росту

зона поділу

кореневої чохлик

провідна

Усмоктувальна, яка проводить

освітня

покривна

IV. Підсумки уроку:

Учитель дає аналіз і оцінку успішності діяльності учнів на уроці, повідомляє оцінки за роботу найбільш активних учнів, виставляє їх в журнал і щоденники учнів.

рефлексія

Хлопці, ми виконали завдання уроку?

Чи все нам вдалося зробити сьогодні на уроці?

Чи було вам цікаво?

Домашнє завдання:

Сторінки 36 - 38.

Будинки учням пропонується скласти кілька питань по домашньому завданню, що зачіпають найважливіші, на їх погляд, аспекти теми. На наступному уроці, учитель передає свої функції з перевірки та оцінювання домашнього завдання ряду учнів, які ведуть урок, послідовно змінюючи один одного. Кожен "вчитель" має в своєму розпорядженні строго певний час.

Завдання на закріплення

1 варіант.

1.Решіте, правильно чи неправильно те чи інше твердження. Випишіть номери правильних тверджень.

1. У кульбаби коренева система стрижнева.

2. Головний корінь розвивається з корінця зародка.

3. У цибулі, тюльпана добре помітний головний корінь.

4. Все, що у рослини знаходиться в грунті, - це коріння.

5. Підрядні коріння утворюються не тільки на стеблах, а й на листках деяких рослин.

6. У пшениці коренева система мичкувата.

2. Закінчіть речення.

1. Через корінь рослина отримує з грунту ... і ....

2. Якщо головний корінь не розвивається або не відрізняється від численних інших коренів, то коренева система називається ....

3. Всі коріння рослини складають його ....

4. На головному корені і придаткових коренях розвиваються ... коріння.

5. Корінь росте в довжину своєї ....

Завдання на закріплення

2 варіант.

1. Вирішіть, правильно чи неправильно те чи інше твердження. Випишіть номери правильних тверджень.

1. Бічні корені розвиваються на нижній частині стебла.

2. На черешку тополі, поставленому в воду, розвиваються додаткові корені.

3. Бічні корені, на відміну від головного, чи не розгалужуються.

4. У кульбаби коренева система стрижнева.

5. Підрядні коріння утворюються тільки на головному корені.

6. Головний корінь добре помітний в кореневій системі квасолі.

2. Припиніть пропозиції.

1. У кореневій системі кульбаби добре виражений ... корінь.

2. Кінчик кореня покритий ....

3. Коренева система пшениці називається ....

4. Бічні корені розвиваються як на ... корені, так і на ... коренях.

5. Головний корінь розвивається з .......

Лабораторна робота №6: "Типи кореневих систем. Будова стрижневий і мочковатой кореневих систем ".

мета :   досліджувати будову і розвиток стрижневих і мочковатих кореневих систем.

устаткування :   проростки насіння квасолі, гороху, гербарії рослин зі стрижневою і мочковатой кореневими системами, цибулини з корінням.

Завдання.

Розгляньте пророслі насіння квасолі, гороху, гарбуза. Який корінь ви бачите? Запишіть в зошит.

Розгляньте кореневі системи різних рослин. Знайдіть стрижневі й мочкувате кореневі системи. За підручником прочитайте, які кореневі системи називаються стрижневими, а які мочкуватим. Запишіть в зошит приклади рослин з різними кореневими системами.

Розгляньте стрижневі кореневі системи рослин. Замалюйте стрижневу кореневу систему в зошиті, підпишіть всі види коренів.

Розгляньте мочкувате кореневі системи рослин. Замалюйте мочковатую кореневу систему в зошиті, підпишіть всі види коренів.

Порівняйте кореневі системи. Зробіть висновок про схожість і відмінності стрижневий і мочковатой кореневих систем.

КОНСПЕКТ УРОКУ З ТЕМИ:Корінь. ВИДИ КОРЕНІВ. ТИПИ КОРЕНЕВИХ СИСТЕМ.

Мета уроку:

Ознайомити учнів з різноманітністю коренів, типами кореневих систем, значенням коренів в житті рослин.

Завдання уроку:

Пізнавальна:

1) сформувати поняття про корінь як головному вегетативному органі рослини;

2) розкрити функції кореня;

3) показати різноманітність видів коренів і типів, кореневих тим;

4) познайомити з практичними прийомами управління розвитком кореневих систем рослин в рослинництві.

розвиваюча:

1) Розвиток вміння аналізувати результати своєї роботи, вміння робити висновки

2) розвиток практичних умінь з розпізнавання та визначення видів коренів і кореневих систем

Виховна:

1) Розвиток навичок самоорганізації, самоаналізу і взаємодопомоги

2) Виховання бережливого ставлення до природи

устаткування: живі екземпляри кімнатних рослин, гербарій рослин зі стрижневою і мочковатой кореневими системами; настінна таблиця «Типи кореневих систем», презентація «Види коренів і типи кореневих систем».

ХІД УРОКУ:

1.Організаціонний момент

2. Актуалізація знань

(Фронтальне опитування)

питання:

    Яке царство живої природи ми з вами зараз вивчаємо? (Рослини)

    На які подцарства ділиться царство рослини? Чим вони відрізняються один від одного (Подцарства Нижчі і Вищі рослини)

    Які класи виділяють у квіткових рослин? (Класи: дводольні та однодольні)

    Які органи є у квіткових рослин і які їхні функції? (Органи рослин представлені вегетативними, куди відноситься корінь і пагін, а також генеративних, які представлені: квітка, плід, насіння)

    Який орган з'являється першим? (При проростання насіння першим з'являється корінець)

    Тому тема нашого уроку«Корінь»

3.Об'ясненіе нового матеріалу:

    Корінь як основний вегетативний орган рослини Функції кореня. Грунтову харчування - провідна функція. (Бесіда з опорою на знання і досвід учнів.)

    Види коренів: головний, бічні, придаткових. (Пояснення вчителя, робота з підручником, презентація)

    Підгортання. (Бесіда, презентація, біологічна задача)

    Коренева система: стрижнева і мичкувата. (Робота з підручником, презентація, лабораторна робота «Стрижнева і мочковатая коренева система».).

ТЕМА НАШОГО уроку «Корінь».

Давайте спробуємо разом з вами дати визначення органу корінь

Учитель на дошці складає конспект   використовуючи кольорову крейду

Корінь

Сьогодні ми з вами дізнаємося функції кореня, познайомимося з видами коренів і типами кореневих систем. Дізнаємося, як можна знання про корені використовувати в своєму житті? А для цього ...

    ХЛОПЦІ, давайте послухаємо, ЩО НАМ розкажутьЛЮБИТЕЛИ БУВАТИ НА ПРИРОДІ ?

(Інсценування вірша, виходять три учні в похідному одязі і на імпровізованій галявині, де ростуть маки, незабудки, ромашки, зривають квіти, а потім їх викидають, так як вони в'януть)

Ми в букет зібрали маки спекотні,

Багато незабудок блакитних.

А потім квітів нам стало шкода,

Знову в землю посадили їх.

Тільки нічого не виходить:

Від будь-якого вітерцю гойдаються!

Чому обсипалися і в'януть?

Без коріння рости і жити не стануть!

Як ні тонкий, непримітний

Під землею корінець,

Але не може жити на світі

Без нього будь-яку квітку!

Учитель.Як ви думаєте, чому рослина без кореня обов'язково загине?

учитель. Коли дме сильний вітер, спробуйте утримати за ручку парасольку. Важко! Яка ж сила потрібна, щоб дуб або липу з товстими стовбурами і гілками утримати на місці при вітрі або урагані? Сила могутнього велетня! Цією силою володіють коріння. Немов сталеві канати натягнуті вони на всі боки і тримають рослина. Коріння дуже міцні. Спробуйте розірвати тонкий корінець. Нелегко це зробити! Але ж коренів у кожної рослини дуже багато і вони йдуть далеко вглиб і вшир.

За допомогою коренів рослина міцно зміцнюється в грунті. Це легко довести. Спробуйте вирвати з коренем осот, осот або інший великий бур'ян. Виявляється, зробити це не так-то легко.

Учитель.Залежно від місцевих умов кореневі системи рослин розташовуються по-різному. На рівнині коріння зазвичай ростуть в глибину. У гірських рослин - проникають в тріщини, розширюють їх і руйнують скелі. У піщаної пустелі замість землі пісок, але і до цих умов пристосувалися рослини. У чагарнику джузгуна коріння тягнуться вздовж поверхні пісків на 20 м. Як би не бушувала буря, коренева система тримає рослина, як якір. А ще корінь шукає в грунті і доставляє рослині необхідні речовини. У верблюжої колючки в пустелі коріння сягає на глибину до 15 м., Досягаючи грунтових вод. (Гербарій верблюжої колючки і слайд презентації)

завдання : Відомо, що висота 16-поверхового будинку дорівнює 50 м, серед рослин є рекорд глибини і належить він коріння в'яза - 110 м., Як ви думаєте скільки багатоповерхових будинків він може вмістити?

    ТАК ЯКА Ж РОЛЬ КОРЕНІВ У МОЄМУ ЖИТТІ РОСЛИН?

учень. Коріння закріплюють рослину в грунті, постачають його водою і мінеральними речовинами, проникаючи на велику глибину.

Коріння закріплюють рослину і утримують його протягом усього життя .

продовження конспекту

Корінь

(Осьової вегетативний орган, що володіє радіальної симетрією і невизначено довго наростаючий в довжину)

функції

    ЧОМУ РОСЛИНИ ГИНУТЬ, ЯКЩО ЇХ КОРІННЯ сильно пошкоджений?

Кожна рослина має безліч коренів. При пророщування насіння квасолі через 3-4 дня після замочування розривається насіннєва шкірка і з'являється корінець зародка. Він швидко росте і з часом розвивається в головний корінь рослини. У багатьох дводольних рослин головний корінь росте прямовисно вниз і виділяється серед інших коренів більшою довжиною і товщиною. Такий корінь схожий на стрижень. Через 1-2 дні після початку проростання на головному корені з'являються бічні. Вони розвиваються в суворій послідовності. Перші з них з'являються поблизу основи головного кореня, а наступні по мірі його зростання - ближче до кінчика (але не на самій верхівці!). Найбільш старі і відповідно самі довгий бічні корені знаходяться, тому поблизу поверхні грунту, а наймолодші і короткі на самій глибині. Підрядні утворюються без суворої черговості, і довжина їх, тому коливається безладно.

(Відеоролик презентації про проростків)

Продовження конспекту:

ВИДИ КОРЕНІВ

    У ЧОМУ ВІДМІННІСТЬ БІЧНИХ і додаткових КОРЕНІВ?

Щоб посилити поява додаткового коріння, рослина підгортають, підсипаючи до основи пагонів землю. Підгортання підвищує урожай таких рослин, як картопля, томат, баклажан, кукурудза і деяких інших сільськогосподарських рослин. При окучивании створюються умови для найкращого харчування та росту коренів.

    ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ додаткові корені ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ВРОЖАЮ?

Продовження конспекту:

підгортання

завдання : З давніх-давен відомо, що при систематичному окучивании рослин (картоплі, томатів, капусти, суниці) вони краще ростуть і урожай підвищується. Поясніть це явище.

Картопля Капуста

    Розгляньте малюнки і поясніть, чому деякі рослини підгортають - присипають до стебел грунт у вигляді горбка.

    Коли краще проводити підгортання рослин - до дощу або після?

    У чому відмінність між підгортанням картоплі і капусти. Відповідь поясніть?

Бічні і додаткові корені розгалужуються. В результаті одна рослина розвиває безліч коренів, загальна довжина яких сягає кілька сотень і навіть тисяч метрів.

учитель. Все коріння однієї рослини утворюють кореневу систему. Кореневі системи різних рослин розрізняються за зовнішнім будовою. Подивіться на таблицю «Типи кореневих систем». У чому полягають ці відмінності?

Учні висловлюють свої міркування.

Учитель.  Якщо добре виділений центральний корінь, а від нього відходять дрібніші - це стрижнева коренева система. Головний корінь схожий настрижень. Зазвичай стрижнева коренева система добре видна тільки у молодих, які виросли з насіння дводольних рослин. У багаторічних рослин (жовтець, суниця, подорожник) часто головний корінь відмирає, а від стебла відростають додаткові корені.  Якщо центральний корінь непомітний серед інших - це мочковатая коренева система. Коріння майже всі однакової довжини і товщини і ростутьпучком або мочкою.  Головний корінь у рослин з мочковатой кореневою системою недостатньо розвинений або рано відмирає.

Продовження конспекту:

коренева система

(Все коріння однієї рослини)

Вивчати кореневі системи дуже важко, тому що вони приховані в землі. Їх вивчення вимагає або ретельних і трудомістких розкопок, або використання спеціального обладнання: корнеотмивочних машин, спеціальних підземних лабораторій з розсувними скляними стінками. З цих причин ми поки знаємо про будову кореневих систем набагато менше, ніж про будову надземних органів.

ТИПИ КОРЕНЕВИХ СИСТЕМ;

тонконіг Кульбаба

Для того щоб навчитися розрізняти типи кореневих систем, виконайте лабораторну роботу.

Лабораторна робота «Види коренів, стрижневі і мочкувате кореневі системи». (Виконання по инструк тивной картці і оформлення в рабо чий зошити).

    Розгляньте кореневі системи запропонованих вам рослин. Чим вони відрізняються?

    Прочитайте в підручнику, які кореневі системи називають стрижневими, які мочкуватим.

    Відберіть рослини зі стрижневою кореневою системою.

    Відберіть рослини з мочковатой кореневою системою.

    За будовою кореневої системи визначте, які рослини однодольні, які дводольні.

    Заповніть таблицю.

назви рослини

Тип кореневої системи

Особливості будови кореневої системи

4.Закрепленіе знань:

ТЕСТ:   Корінь. Зовнішня будова кореня

1. Як називається узгоджено працює мережа кореніводнієї рослини?

1) коренева мережу

2) коренева система

3) кореневі волоски

4) коренеплід

2. Який вид коренів утворюється на всіх коренях?

1) додаткові

2) бічні

3) головний

4) зародковий

3. Яке рослина має стрижневу кореневу систему?

2) гладіолус

4) пшениця

4. Що таке додаткове коріння?

1) коріння, що розвиваються із зародкового кореня

2) коріння, що є на всіх коренях

3) коріння, що розвиваються на інших органах рослини

4) коріння, що знаходяться в зародку сім'ю

5. Якими бувають кореневі системи?

1) стрижневою і придаточной

2) мочковатой і придаточной

3) придаточной і бічний

4) стрижневою і мочковатой

6. Яке рослина має мочковатую кореневу систему?

3) соняшник

5.Завершеніе уроку:

6.РЕБЯТА, ЯК ВИ ДУМАЄТЕ, яке право порушене НАШІ ЛЮБИТЕЛИ БУВАТИ НА ПРИРОДІ, З ЯКИМИ МИ ПОЗНАЙОМИЛИСЯНА ПОЧАТКУ УРОКУ ?

Що ж нам розкажуть ті, хто любить природу ?! (Виходять два учні, один читає вірш, другий - висловлювання)

Дерево, трава і птиця

Не завжди вміють захиститися.

Якщо будуть знищені вони,

На планеті ми залишимося одні.

В.Берестов

Берегти прекрасний, але крихкий мир рослин - обов'язок кожної людини. На жаль, ще далеко не все дбайливо ставляться до природи. А навчитися цьому необхідно !!!

(Слайд презентації)

Подивіться на цей пейзаж. Красиво, чи не так? Але ж це все наші з вами рідні краї. І наше завдання примножувати цю красу, а не винищувати. А для цього кожен з нас виходячи відпочивати на природу повинен задати собі питання: «А як я себе там веду?»

Нам залишився завершальний етап уроку і як пишуть в комп'ютера, завершальний етап записи. А для цього необхідно відкрити щоденники і записати домашнє завдання.

6.Домашнее завдання:§19, конспект, завдання по картці 2

КАРТКА 2

Конспект на дошці і в учнів в зошиті:

Корінь

(Осьової вегетативний орган, що володіє радіальної симетрією і невизначено довго наростаючий в довжину)

функції

ВИДИ КОРЕНІВ

підгортання

(Присипання землею нижній частині стебла рослини)

коренева система

(Все коріння однієї рослини)

2. На дошці виконаний малюнок:

Відзначити основні частини насіння.

Під час виконання завдання на дошці вчитель пропонує класу послухати розповідь і знайти в ньому помилки.

Розповідь з біологічними помилками.

Мені подобаються уроки біології. Особливо люблю працювати з мікроскопом. Нещодавно ми дізналися про будову насіння однодольних, дводольних і тридольних рослин. Нелегко даються знання, але я все зрозуміла, знаю, наприклад, що будь-яке насіння складається з шкірки і поживних речовин. Все насіння мають ендосперм, з якого розвивається нова рослина. Ще я дізналася, що однодольні насіння у таких рослин, як квасоля, гарбуз, а дводольні насіння - у пшениці, кукурудзи.

Як все це цікаво! І, головне, я добре в усьому розібралася, як ви тільки що почули!

    Формування нових знань.

Учитель.   Послухайте вірш.

Ми в букет зібрали маки спекотні,

Багато незабудок блакитних.

А потім квітів нам стало шкода,

Знову в землю посадили їх.

Тільки нічого не виходить:

Від будь-якого вітерцю гойдаються!

Чому обсипалися і в'януть?

Без коріння рости і жити не стануть!

Як ні тонкий, непримітний

Під землею корінець, але не може жити на світі

Без нього будь-яку квітку!

В.Жак.

Як ви думаєте, чому рослина не може жити без кореня?

Учитель. Коли дме сильний вітер, спробуйте утримати за ручку парасольку. Важко? Яка ж сила потрібна, щоб дуб або липу з товстими стовбурами і гілками утримати на місці при вітрі або урагані? Сила могутнього велетня? Цією силою володіють коріння. Немов сталеві канати натягнуті вони на всі боки і тримають рослина. Коріння дуже міцні. Спробуйте розірвати тонкий корінець. Нелегко це зробити. Але ж коренів у кожної рослини дуже багато і вони йдуть далеко вглиб і вшир.

Розрізняють три види коренів: головні, додаткові, бічні. При проростання насіння насамперед розвивається зародковий корінець. Він перетворюється на головний корінь. Коріння, що утворюються на стеблах, а у деяких рослин і на листі, називають додатковими. Від головного і додаткового коріння відходять бічні корені.

Все коріння однієї рослини утворюють кореневу систему (учитель зміцнює на магнітній дошці таблички новими термінами).

(Учні в робочих зошитах виконують схематичний малюнок кореневої системи і підписують на ньому види коренів.)

Учитель.   Залежно від місцевих умов кореневі системи рослин розташовуються по-різному. На рівнині коріння зазвичай ростуть в глибину. У гірських рослин проникають в тріщини, розширюють їх і руйнують скелі. У піщаної пустелі замість землі пісок, але і до цих умов пристосувалися рослини. У чагарнику джузгуна коріння тягнуться вздовж поверхні пісків на 20 метрів. Хоч як би бушувала буря, коренева система тримає рослина як якір.

А ще корінь шукає в грунті і доставляє рослині необхідні речовини. У врблюжьей колючки в пустелі коріння сягає на глибину до 15 метрів, досягаючи грунтових вод. Але рекорд глибини належить коріння вяза- 110 метрів.

так яка ж роль коренів в житті рослин?

Учень.   Коріння закріплюють рослину в грунті, постачають його водою і мінеральними солями, проникаючи на велику глибину.

(Учні розкривають функції коренів на прикладах.)

Учитель.   Кореневі системи різних рослин розрізняються за зовнішнім будовою. Подивіться на таблицю «Типи кореневих систем». У чому полягають ці відмінності?

(Учні висловлюють свої міркування.)

Учитель.   Якщо добре виділений центральний корінь, а від нього відходять дрібніші - це стрижнева коренева система. Якщо головний корінь непомітний серед інших - це мочковатая коренева система.

Стрижневу кореневу систему мають більшість дводольних рослин, наприклад щавель, морква, буряк і ін.

мочковатая коренева система характерна для однодольних рослин - пшениці, ячменю, цибулі, часнику та ін.

(Учні в зошиті замальовують схеми кореневих систем і наводять свої приклади рослин з різними типами кореневих систем.)

Учитель. При вирощуванні кукурудзи, картоплі, капусти, томатів та інших рослин широко застосовують підгортання, тобто присипають землею нижню частину стебла.

Навіщо це роблять?

(Учні висловлюють свої міркування.)

4. Формування умінь.

Лабораторна робота.

Види коренів, стрижневі і мочкувате кореневі системи.

Мета: навчитися визначати види коренів і тип кореневої системи, використовуючи Гербарні матеріали.

Завдання: 1. Розгляньте кореневі системи запропонованих вами рослин. Чим вони відрізняються?

2.Прочітайте в підручнику, які кореневі системи називають стрижневими, які мочкуватим.

3. Відберіть рослини зі стрижневою кореневою системою.

4. Відберіть рослини з мочковатой кореневою системою.

5. Заповніть таблицю.

Назва рослини

Тип кореневої системи

особливості будови

кореневої системи.

6. За будовою кореневої системи визначте, які рослини однодольні, які дводольні.

2) Виконайте в робочому зошиті завдання № 62, № 64.

5. Домашнє завдання:

(Учні самі вибирають, які завдання виконувати, відповідно до своїх здібностей і можливостей).

1. Вивчити параграф 19; відповісти на питання на стор. 91;

2. Заповнити таблицю:

3. Складіть помилковий біологічний розповідь про види і типи кореневих систем.

Корінь. Види коренів. кореневі системи

урок в 6 класі

"Як ні тонкий, непримітний під землею корінець, але не може жити на світі без нього будь-яку квітку!"

мета

           Щоб краще пізнати матеріал і повторити все терміни і поняття §- питання після §.
Виходячи з теми нашого сьогоднішнього уроку, для вивчення нового матеріалу я почну з вірша.

(Слайд1)

Як ні тонкий, непримітний
Під землею корінець,
Але не може жити на світі
Без нього будь-яку квітку!

(В.Жак) Яким органом є корінь? (Слайд 2)   Корінь - вегетативний орган рослини.

Як ви думаєте, чому рослина не може жити без кореня?

Як ви думаєте, які основні функції кореня: а) зміцнюють, б) розмноження, в) грунтову харчування, г) запасання поживних речовин.   (Слайд 3)  Згадайте, який орган першим з'являється з насіння?

Маленький корінець зародковий зростає, поступово подовжується і потовщується, перетворюючись на потужний корінь, здатний утримати цілу рослину. Уявіть собі, наскільки потужною д.б.н. коренева система у таких рослин, як сосна або дуб, щоб утримати стовбур з усіма гілками і листям! Для того, щоб віддалено уявити собі, які навантаження відчуває корінь, спробуйте в сильний вітер розкрити парасольку і утримати його в руках.   (Слайд 4-5)  А хто з вас пробував вирвати з коренем кульбаба, лопух або, наприклад, полин? Наскільки складно це зробити. А чому? Протягом усього життя у рослини утворюються нові корені і ростуть старі. (Слайд 6)


Так як у рослини багато коренів, і можна виділити різноманітні їх види, головний корінь, бічні і додаткові.

Зараз ви працюєте самостійно з малюнками, у вас намальовані коріння рослин, вам необхідно визначити, де які коріння намальовані, а так само запропонувати визначення різноманітних видів коренів.

Підземна частина рослини називається коренем. Це осьовий орган вищої рослини (на відміну від втечі на корені ніколи не виникає листя). За допомогою цього органу відбувається мінеральне живлення. Корінь необхідний для закріплення рослини в грунті, для зберігання поживних речовин і вегетативного розмноження. Від втечі корінь відрізняється відсутністю листя і бруньок. Поглинання води, повітря і мінеральних речовин здійснюється не всією поверхнею кореня.

Сукупність усіх коренів рослини утворює єдину кореневу систему. До складу кореневої системи входять коріння різної морфологічної природи: головний, бічні і додаткові. Головний корінь розвивається з корінця зародка. Протягом життя від головного кореня відходять бічні корені, приблизно подібні між собою за будовою.

До складу кореневої системи входять також додаткові корені, що розвиваються з підстави втечі, вони теж можуть давати бічні корені. Якщо головний корінь розвинений більше за інших, то таку кореневу систему називають стрижневий (КУЛЬБАБА, БЕРЕЗА, КВАСОЛЯ, МОРКОВЬ). Якщо коренева система представлена ​​підрядними і бічними корінням, а головний корінь не виділяється, то її називають мочковатой (ЛУК, ПШЕНИЦЯ, ТЮЛЬПАН).   (Слайд 7)

Хлопці, як ви думаєте, як ми можемо назвати всю сукупність коренів рослин?

коренева система

(Сукупність всіх коренів рослин)

стрижнева мичкувата


Як ви думаєте, чим відрізняється коренева система пшениці від кореневої системи квасолі (кульбаби) ?? Скільки ми можемо виділити типів кореневих систем? Дві: стрижнева і мичкувата.   (Слайд 8)
Для того, щоб навчитися визначати тип кореневої системи (Слайд 9)  рослин і розрізняти види коренів, проведемо лабораторну роботу.

Лабораторна робота № 12.  (Слайд 11-15)

Вивчення зовнішньої будови коренів. Розгляд головного, бічних і додаткових коренів у рослин.

навчитися розрізняти види коренів і типи кореневих систем у однодольних і дводольних рослин.

гербарій


Хід роботи:

1.Рассмотрі гербарії. Зарисуйся кореневу систему і підпиши види коренів (Слайд 12)

2.Зарісуй і підпиши типи кореневих систем. (Слайд 13)

3.Заполні таблицю: (Слайд 14)

Висновок: відповідай на питання (Слайд 15)

рослина

1) Що таке коренева система? 2) У дводольних рослин коренева система ....  3) У однодольних рослин коренева система ....  4) У чому різниця між стрижнева і мочкувате кореневі системи?
Які системи відносяться до однодольних, які до дводольним, чому? (Слайд 16)
 


Читайте:



Холестерин як вивести з організму?

Холестерин як вивести з організму?

   Як відомо, холестерин - це досить важливий компонент крові, без якого неможливе нормальне функціонування органів і систем. При всій ...

Які листя червоніють восени перші

Які листя червоніють восени перші

Це вікторина для учнів початкової школи. Вікторина про дерева і чагарники. Всі питання вікторини з відповідями. Вікторина: «Дерева і ...

послідовність процедур

послідовність процедур

Літо - пора відпочинку і безтурботності, але також це «показовий виступ» нашого тіла і шкіри. Ні для кого не секрет, що влітку ми одягнемо ...

Програма інтенсивного зволоження шкіри на косметиці кора

Програма інтенсивного зволоження шкіри на косметиці кора

Для будь-якої людини дуже важлива вода, але через сучасно ритму життя і роботи, ми часто забуваємо про нормальний питний режим. Пропонуємо ...

feed-image RSS